دانشگاه آراسموس

دانشگاه اراسموس-هلند

حوزه‌های فعالیت، دانشکده‌ها و رشته‌های دانشگاه اراسموس

هلند یکی از کشورهای اروپایی و عضو گروه کشورهای شینگن می‌باشد که در سال‌های اخیر با توجه به سرمایه‌گذاری‌های دولت به یکی از پیشرفته‌ترین کشورها درزمینه کشاورزی، صنعت و توریسم تبدیل گردیده است. هلند از کشورهای توسعه‌یافته و ثروتمند اروپا و جهان است که مشهور به داشتن دانشگاه‌هایی باکیفیت و اعتبار بالاست. این کشور یکی از محبوب‌ترین مقصدهای تحصیل در قاره‌ اروپا برای دانشجویان بین‌المللی است که علاوه بر سطح کیفی بالا در آموزش، می‌توان به نرخ شهریه‌های نسبتاً مناسب و همچنین ارائه دوره‌های آموزشی مفید به زبان انگلیسی اشاره کرد. مردم هلند به تسلط زیاد در زبان انگلیسی به‌عنوان زبان دوم در دنیا مشهور هستند؛ ازاین‌رو مزیت بزرگی نسبت به اکثر کشورهای اروپایی دارند. این کشور یکی از قدیمی‌ترین، شناخته‌شده‌ترین و موفق‌ترین سیستم‌های آموزش عالی در جهان را دارد و ۱۳ دانشگاه آن در رنکینگ جهانی QS بین ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان و همچنین ۵ دانشگاه هلند در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر در دنیا قرار گرفته‌اند.

دانشگاه اراسموس روتردام دانشگاهی بین‌المللی درزمینه‌ تحقیقاتی با رتبه‌بندی بسیار بالا که در شهر پت در روتردام واقع شده است. تأسیس این دانشگاه به سال ۱۹۱۳ برمی‌گردد و در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های هلند با جمعیت دانشجویی ۲۳ هزار و جامعه پژوهشی حدود ۱۴۰۰ نفر است. این دانشگاه به نام «اراسموس»، فیلسوف و انسان‌شناس هلندی که بین سال‌های ۱۴۶۶ تا ۱۵۳۶ زندگی می‌کرد، نام‌گذاری شده است.

دانشگاه اراسموس از هفت دانشکده تشکیل شده است و بر چهار حوزه‌ کلی تمرکز دارد:

بهداشت (دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی و مؤسسه سیاست و مدیریت بهداشتی)، علوم مالی (مدرسه‌ اقتصاد اراسموس و دانشکده مدیریت روتردام)، علوم سیاسی (مدرسه حقوق اراسموس و دانشکده علوم اجتماعی) و علوم فرهنگی (مدرسه تاریخ، فرهنگ و ارتباطات اراسموس، دانشکده علوم اجتماعی و دانشکده فلسفه).

دانشگاه اراسموس یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی این کشور است که امکانات متعددی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است. این دانشگاه که در دومین شهر بزرگ هلند قرار گرفته و همواره از دیدگاه سایت‌های معتبر رنکینگ دانشگاه‌های دنیا مانند سایت تایمز یکی از بهترین‌های جهان می‌باشد. دانشگاه اراسموس هلند سالانه تعداد زیادی درخواست از سراسر جهان برای تحصیل دریافت می‌کند که نشان‌دهنده محبوبیت بالای این دانشگاه در میان متقاضیان خارجی است. رتبه جهانی این دانشگاه بر اساس رتبه‌بندی Times در سال 2020، ۶۹ و در هلند 4 بوده است.

دانشگاه اراسموس روتردام از سال ۱۹۷۳ میزبان دانشجویان داخلی و خارجی بوده است و در میان سال‌های ۱۹۱۳ تا ۱۹۷۲ به‌عنوان دانشکده بازرگانی در کشور هلند فعالیت می‌کرده است. تحصیل و دریافت مدرک از دانشگاه اراسموس هلند، می‌تواند فرصت‌های متنوعی را برای آینده کاری و تحصیلی دانشجویان فراهم کند و با اتمام دوره تحصیلی، آن‌ها می‌توانند در بهترین دانشگاه‌های جهان به تحصیل ادامه دهند و یا برای ورود به بازار کار به کشورهایی مانند آمریکا و کانادا مهاجرت کنند. این دانشگاه سالانه نمرات درخشانی را در سایت‌های نقد و ارزیابی دریافت می‌کند.

یکی از ویژگی‌های جذاب تحصیل در دانشگاه اراسموس هلند، برگزاری دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی است که دانشجویان خارجی می‌توانند آن‌ها را انتخاب کنند، البته تسلط به زبان هلندی می‌تواند شرایط اقامت در این کشور را آسان‌تر کند؛ اما شرکت در دوره‌های انگلیسی‌زبان دانشگاه اراسموس تنها با داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی مقدور است. این ویژگی ازنظر بسیاری از دانشجویان به‌عنوان مهم‌ترین ویژگی تحصیلی در کشورهای خارجی غیرانگلیسی زبان به شمار می‌آید. از دوره‌های بین‌المللی و انگلیسی‌زبان دانشگاه اراسموس می‌توان به دوره‌ MBA و کارشناسی ارشد کارآفرینی اشاره کرد.

دانشگاه اراسموس در تمامی دانشکده‌های خود تغییراتی ایجاد کرده که مطابق با استاندارهای روز دنیا است و برخی از دانشکده‌های این دانشگاه نظیر دانشکده کسب‌وکار در میان دانشگاه‌های بین‌المللی از اعتبار بالایی برخوردار است. در سال ۲۰۲۱ دانشکده کسب‌وکار این دانشگاه در میان ۱۰ رتبه برتر دانشکده‌های کسب‌وکار جهان دیده شد. دانشگاه اراسموس دارای هفت دانشکده است که از محبوب‌ترین آن‌ها دانشکده کسب‌وکار اشاره کرد. این دانشگاه به‌غیراز این هفت دانشکده، دو مؤسسه و کالج نیز دارد که دانشجویان می‌توانند در دوره‌های آن‌ها شرکت کنند. از دیگر دانشکده‌های اراسموس می‌توان به دانشکده‌های حقوق، رفتار اجتماعی و علمی، تاریخ، فرهنگ و ارتباطات، سیاست و مدیریت بهداشت اراسموس، فلسفه، دانشکده بین‌المللی رفتار اجتماعی، کارشناسی ارشد و مدیریت اشاره نمود. برخی از دانشکده‌های این دانشگاه مانند دانشکده پزشکی در رتبه ۳۲ و دانشکده روانشناسی در رتبه ۶۱ دانشگاه‌های جهان قرار دارند.

برای مطالعه ادامه این مطلب به نشریه شماره 38 دانشگاه کارآفرین مراجعه بفرمایید.

نویسنده: آزینا جهانبخش/ پژوهشگر حوزه مدیریت تکنولوژی و کارآفرینی