اهداف و مأموریت پارک‌های علمی و فناوری، پارک‌های علمی مستقر در دانشگاه چالمرز

اهداف و مأموریت پارک‌های علمی و فناوری، پارک‌های علمی مستقر در دانشگاه چالمرز

 

دانشگاه چالمرز پیرو مقاله «بررسی تحولات کارآفرینی در سیستم دانشگاه سوئد؛ آشنایی با دانشگاه چالمرز» که به چاپ رسید ، به سه پارک علم و فناوری که در دانشگاه چالمرز مستقر بود، اشاره شده است که خالی از لطف نیست که توضیحات مختصری پیرامون آن داده شود.

 

پارک علمی لیندهولمن (Lindholmen)

سوئد کشور صادرات لقب گرفته و اقتصاد آن کاملاً دانش‌بنیان محسوب می‌گردد. بااینکه سرزمین سرد شمالی هیچ میراثی جز یخ و سرما را برای مردمان اسکاندیناوی به ارمغان نیاورده، اما آن‌ها نا‌امید نشده و به کسب دانش و تولید ثروت از آن روی آورده‌اند. نتیجه چنین کاری متولد شدن برندهای صاحب‌نامی مانند «Volvo»، «H&M»، «SAAB»، «Toyota»، «Scania»، «Dassault System»، «IKEA» و … بوده است.

در حال حاضر اتحادیه پارک‌های علم و فناوری سوئد پروژه‌هایی را برای تعالی نوآوری و جذب سرمایه‌گذاری با آژانس نوآوری سوئد (VINNOVA) و آژانس توسعه منطقه‌ای (Tillvaxberket) را در دستور کار دارند.

دانشگاه‌هایی چون «KTH» و «چالمرز و استکهلم» ازجمله مراکزی هستند که با پارک‌های علم و فناوری سوئد تعامل زیادی دارند. لیندهولمن در گوتنبرگ یک محیط قوی و در حال رشد است. این رشد از سال 2000 شروع شده و این امر هرساله با تعداد زیادی کسب‌وکار همراه است. این پارک یکی از پارک‌های دانش‌محور و رو به رشد است که امروزه بیش از 21000 نفر در لیندهولمن در حال کار، تحصیل و زندگی هستند که دیدگاه بر این است که این رقم در سال 2020 به عدد 30000 برسد. پارک لیندهولمن پارکی بین‌المللی است که به‌منظور رفع اشکالات نوآوری به وجود آمده است.

پارک علمی لیندهولمن محیطی توسعه‌ای ارائه می‌دهد که در آنجا صنعت، آموزش و بخش عمومی می‌تواند تحقیقات و پروژه‌های توسعه‌ای را اجرا نماید، لذا برای حدود 15 سال آینده، همکاری‌ها و نوآوری‌های موفقی ایجاد شده است.

در این پارک دانشمندان، مدیران پروژه، مدیران کسب‌وکار، متخصصان خودرو، کارشناسان اتحادیه اروپا، دانشجویان، طراحان، هنرمندان، متخصصین، کارآفرینان و سیاستمداران مشغول به کار هستند و تمرکز همگی بر روی مفهوم توسعه است.

 

سه حوزه تمرکز- یک محیط خلاق:

پارک علمی لیندهولمن دارای 3 حوزه تمرکز: حمل‌ونقل، ارتباطات و فناوری اطلاعات و رسانه است. نقاط تمرکز و تعامل با یکدیگر، فرصتی را برای فناوری و نوآوری‌های جدید ایجاد می‌کند.

 

بین‌المللی کردن:

پارک علمی لیندهولمن یک محیط مشترک بین‌المللی است و در سراسر جهان همکارانی دارد. شرکت در چندین پروژه اتحادیه اروپا به‌عنوان نماینده کشور سوئد یک محیط نوآوری قوی در زمینه‌های متمرکز به وجود آورده است.

حمل‌ونقل:

با اجرای پروژه‌های آزمایشی و نمایشی در حمل‌ونقل پایدار که به تمرکز بر ایمنی، بهره‌وری و حفظ محیط‌زیست منتهی می‌شود.

 

فناوری اطلاعات و ارتباطات:

این پارک عرصه بین‌المللی جهت توسعه خدمات زیربنایی و فناوری اطلاعات مدرن است.

 

رسانه‌ها:

پارک علمی لیندهولمن توسعه، نوآوری و تولید فناوری‌های جدید و مفاهیم در صنعت رسانه، متخصصین در فیلم، تلویزیون، تجسم فکری، بازی و رسانه‌های سنتی را حمایت و پشتیبانی می‌کند.

 

محلی که در آن اذهان روشن و پروژه‌ها گرد هم می‌آیند:

محیط تصمیم‌ساز (Open Arena) در پارک لیندهولمن به مفهوم یک محیط برای پروژه‌های همکاری است. محل استقرار آن واقع در ساختمان اصلی در پارک علم و فناوری لیندهولمن است و برای جلسات تشویقی و فعالیت‌های نوآورانه طراحی شده است. محیط تصمیم‌ساز لیندهولمن یک محیط کار برای پروژه‌های مختلف همکاری ملی است که پارک لیندهولمن میزبان آن است. افرادی که در این محیط هستند شامل دانشمندان، مدیران پروژه، مدیران کسب‌وکار، کارشناسان خودرو، متخصصین اتحادیه اروپا، دانشجویان، طراحان، هنرمندان، افراد حرفه‌ای، کارآفرینان و سیاستمداران می‌باشند.

 

مزایای محیط تصمیم‌ساز:

پارک علم و فناوری لیندهولمن یک فرصت منحصربه‌فرد برای شرکت در جلسات خلاقیت در یک محیط تصمیم‌ساز را فراهم می‌کند. به‌عنوان کارمند یک شرکت تأسیس‌شده در این پارک می‌توان از محیط تصمیم‌ساز برای جلسات خودجوش و یا به‌عنوان یک محل کار موقت استفاده نمود.

 

پروژه‌های همکاری در محیط تصمیم‌ساز:

الموب (Elmob)

پروژه‌های مشترک برای توسعه و آزمایش حمل‌ونقل برقی که زندگی را برای ساکنان گوتنبرگ آسان‌تر می‌کند و یک انتخاب پایدار در هنگام سفر است. تمرکز بر روی دوچرخه برقی، ماشین الکتریکی، تاکسی‌های الکتریکی و اتوبوس‌های هیبریدی است.

 

رانندگی من (Drive Me)

شرکت ولوو نقش رهبری را در اولین مقیاس بزرگ در جهان ایفا می‌کند. پروژه مستقل رانندگی آزمایشی که در آن 100 خودرو ولوو در جاده‌های عمومی و در شرایط رانندگی روزمره در اطراف شهرستان‌های سوئدی گوتنبرگ استفاده می‌شود.

 

برق

اتوبوس‌هایی بدون صدا و بدون تولید گازهای گلخانه‌ای حرکت و مسافرین را جلوی منزل سوار می‌کنند که توسط یک منبع تجدیدپذیر برق تحقق یافت. این پروژه در سال 2015 در گوتنبرگ به واقعیت پیوست.

 

حمل‌ونقل سبز در اروپا

پروژه سبز یک پروژه اروپایی است. این پروژه با هدف توسعه کریدورهای سبز در پارک است. این پروژه شامل ابزارها و توصیه‌هایی به‌منظور تدارکات و حمل‌ونقل سبز است.

 

خدمات مسافرتی نوآورانه

این پروژه هوشمند در حال توسعه و آزمایش خدمات نوآورانه‌ای است که تسهیل‌کننده و مزیت یک سفر پایدار در محیط‌های شهری را به دنبال دارد.

 

هماهنگی خدمات حمل‌ونقل تلفنی الکترونیکی

در آینده‌ای نزدیک، خودروها صاحب یک سیستم امنیتی الکترونیکی خواهند شد که به‌طور خودکار خدمات اورژانس را در صورت تصادف جدی شماره‌گیری خواهند نمود. این سیستم امنیتی در حال حاضر 15 کشور اروپایی را پوشش می‌دهد و درنهایت برای پیاده‌سازی آن در سراسر اروپا است. پارک علمی لیندهولمن پروژه آزمایشی سوئد را با مجوز از مقامات سوئدی هدایت می‌کند.

 

همکاران

در اینجا فرصتی برای ایجاد همکاری بین صنعت، دانشگاه و بخش عمومی ایجاد شده است. حل چالش‌های عمده که جامعه با آن مواجه است نیاز به همکاری در خصوص موضوعات سنتی و مرزهای سازمانی دارد.

 

سازمان‌دهی

پارک علم و فناوری لیندهولمن مسئول نام‌های تجاری و همچنین توسعه استراتژیک در پارک است. یکی از اهداف اصلی این پارک ایجاد فرصت‌هایی جهت همکاری بین کسب‌وکار، دانشگاه و بخش عمومی در هر دو سطح ملی و بین‌المللی است.

 

پارک علم و فناوری جوهانبرگ (Johanneberg Science Park)

محیط تصمیم‌ساز برای همکاری:

در پارک علم و فناوری جوهانبرگ فرصت برای ایجاد یک محیط جذاب تصمیم‌ساز و همکاری بر روی ایده‌های میان‌رشته‌ای، تبادل دانش میان دانشگاه‌ها، صنعت، مؤسسات تحقیقاتی و متصدیان همگانی ایجاد شد.

توسعه دانش در شرایط موجود برای محصولات جدید و جذاب و خدمات با تکنولوژی بالا و محتوای دانش که فرصت رشد اقتصادی پایدار را فراهم می‌کند. همچنین ایجاد توسعه و تولید و محیطی که با هم در یک رقابت رو به رشد حفظ خواهد شد.

آغاز ترویج، تشویق و توسعه دانش، فناوری، شرکت‌های مشتاق و همچنین ایجاد مشارکت و بازاریابی حرفه‌ای، محیطی جذاب را به وجود می‌آورد.

جوهانبرگ یک پارک علم و فناوری است که به‌طور فعال به توسعه صنایع و کسب‌وکار در دانش و فناوری متمرکز و به مناطق رشد پویا در غرب سوئد کمک می‌کند و همچنین به افزایش فرصت‌های دانشگاه چالمرز، دانشگاه گوتنبرگ (Gothenburg) و مؤسسات تحقیقاتی به‌منظور ایجاد همکاری نزدیک با جامعه کسب‌وکار، یاری می‌رساند.

 

منطقه‌ی در حال تکامل:

در سال 2015 پارک علم و فناوری جوهانبرگ به‌عنوان نقطه عطفی همراه با 400 نفر در محل جدید افتتاح شد. دو بدنه اصلی ساختمان پارک به رنگ‌های سیاه و طلایی و ورودی ساختمان به شکل جدیدی طراحی شده بود.

قدم بعدی در ساختمان پارک، افزایش میزان تعامل که به‌نوبه خود محیطی فراملی و نوآورانه را که لازمه یک پارک علمی است، ایجاد می‌کند.

همراه با صاحبان املاک محلی Chalmersfastigheter و Akademiska Hus، پارک علم و فناوری جوهانبرگ قصد دارد فضا را به 100.000 مترمربع افزایش دهد. هدف، ایجاد فضایی برای 4000 نفر دیگر که به‌منظور ایجاد اتصال بیشتر با جلساتی بین آموزش‌وپرورش ، تحقیق و کسب‌وکار است. مجوز برنامه‌ریزی برای ساختمان اداری بعدی در سال 2015 اعطا شد تا در جهت مخالف، فضایی برای 400 نفر دیگر ایجاد شود. پردیس جوهانبرگ در مجاورت مناطق مرکزی گوتنبرگ واقع است. شهر تا سال 2010، 7369 سکنه داشته و جمعیت زیادی از دانشجویان در آن مستقر بوده‌اند. در منطقه رستوران، مراکزی جهت برگزاری کنفرانس‌ها و سالن‌های ورزشی وجود دارد.

 

همکاران و شرکت‌ها:

در حال حاضر حدود 3000 کارمند دانشگاه و 10000 دانشجو در این پردیس مشغول به کار و تحصیل می‌باشند. بیش از 180 شرکت وجود دارد که در آن حدود 1000 نفر مشغول کار هستند.

 

مؤسسات:

مؤسسات زیادی در این پردیس فعال هستند:

 

مرکز فرونهوفر-چالمرز (Fraunhofer-Chalmers Center)

این بنیاد یک مرکز تحقیقات ریاضیات است که توسط چالمرز و German Fraunhofer Society به‌عنوان یک شریک تجاری اما به‌صورت غیرانتفاعی تأسیس شده است. این بنیاد سوئدی برای توسعه، انطباق روش‌های ریاضی در صنعت و کسب‌وکار فعال است.

 

Chalmers Industriteknik (‌CIT)

مؤسسه‌ای برای ارائه خدمات پشتیبانی صنعتی در فرآیند توسعه به شیوه‌ای تجاری و آزمایشی و برای سطوح بالای دانش ضمانت شده است. این خدمات منعکس‌کننده دانش موجود در دانشگاه چالمرز است.

 

IMEGO

یک مؤسسه تحقیقاتی و تخصصی درزمینه سیستم‌های کوچک حسی است که به‌طور مشترک متعلق به مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات و ارتباطات سوئد، دولت و بخش صنعت می‌باشد.

 

 

 

IVL

یک مؤسسه تحقیقات زیست‌محیطی سوئد است با تکالیف و تحقیقاتی مربوط به کل بخش محیط‌زیست که در آن تحقیق و پژوهش یک عنصر مهم است. این مؤسسه متعلق به بنیاد تحقیقات محیط‌زیست سوئد است و شعباتی در استکهلم (Stockholm)، گوتنبرگ (Gothenburg)، مالمو (Malmö) و همچنین در پکن چین (Beijing, China) دارد.

 

SP

مؤسسه تحقیقات فنی سوئد که یک مؤسسه تحقیقاتی دولتی است که در فعالیت‌های مربوط به تحقیقات پایه، تحقیقات کاربردی، تحقیقات فنی، محاسبات، اندازه‌گیری، کنترل کیفیت و گواهی‌نامه درگیر است. ستاد و فعالیت اصلی این مؤسسه در بوراس (Borås) واقع است.

 

انکوباتورها (Incubators)

دو رشد کسب‌وکار در منطقه وجود دارد:

سرمایه‌گذاری در چالمرز ؛ تبدیل همه نوآوران، کارآفرینان و پیشگامان فردا می باشد. گروه هدف شامل افراد، شتاب‌دهنده‌های دانشگاهی و کالج‌ها است و همچنین شرکت‌های زایشی از شرکت‌های صنعتی بزرگ منطقه است.

پشتیبانی از شرکت‌ها در حوزه استراتژیک با چشم‌انداز بلندمدت و فعال، به‌عنوان یک جزء مهم از کسب‌وکار محسوب می‌شود.

 

پارک علمی سهلگرانسکا (Sahlgrenska)

نشست‌ها و رویدادها:

در پارک علمی سهلگرانسکا شبکه‌ای پر جنب‌وجوش و محلی برای گفتگو درزمینه زندگی علمی پیدا می‌شود. یک محیط خلاق، پرانرژی که افراد بااستعداد را برای ملاقات با یکدیگر و ایجاد توسعه، گرد هم می‌آورد. به همراه شرکا، جلسات و رویدادهایی که موجب توسعه همکاری در کسب‌وکار، بهداشت و درمان و دانشگاه می‌شود، به وجود می‌آید.

 

توسعه تجاری:

این پارک بر زندگی علمی و همکاری نزدیک با انکوباتورها (Incubator) تمرکز دارد. این تمرکز با تعیین نیازهای مشتری در بازارهای مختلف و ایجاد روابط لازم برای اطمینان از رشد شرکت‌ها و توسعه واقعی در مرحله اولیه، همراه است.

شرکت‌های جدید و فرصت‌های پروژه‌ای، فعالیت در یک محیط پرورشی و ارائه پشتیبانی در مناطقی مانند توسعه کسب‌وکار، بین‌المللی کردن، تأمین مالی، شایستگی در شبکه‌ها را عرضه می‌کند. همچنین دسترسی به تجربیات درزمینه زندگی علمی و یک شبکه بزرگ ارتباطی در بسیاری از مناطق چه در داخل و چه در خارج از کشور خواهید داشت.

کسب‌وکار در انکوباتورها، مشاوره به جهت رفع نیازها و بازار مشتریان است که بر روی آن تمرکز دارند.

پارک از شرکت و اعضاء آن درزمینه توسعه حمایت می‌کند تا شرکت در سطح بین‌المللی رشد نماید. با تعیین نیازهای مشتری در بازارهای مختلف و خلق آن، از توسعه شرکت می‌توان اطمینان حاصل کرد. طبیعتاً، پارک به شرکت‌ها کمک خواهد کرد تا پیش‌نویس برنامه‌های توسعه مدل کسب‌وکار را برای اطمینان از بهترین روش رشد ممکن، تعیین نمایند. از طریق آموزش و مشاوره کسب‌وکار شخصی، پارک به توسعه تیمی و ساختار هیئت‌مدیره نیز کمک خواهد کرد.

بهداشت دیجیتالی

کسب‌وکار در پارک:

کسب‌وکار در پارک به هر دو شکل شرکت پژوهشی و تمرکز بر موارد پزشکی و کسب‌وکارهای مختلف مبتنی بر دانش درزمینه زندگی علمی، متمرکز است.

پارک علمی سهلگرانسکا یک محیط رشد منحصربه‌فرد برای مفاهیم کسب‌وکار مبتنی بر تحقیق، نوآوری، کارآفرینی در حوزه زندگی علمی است.

 

 

**عکس شماره 3 و ..

 

 نویسنده : آزیتا جهانبخش / پژوهشگر حوزه مدیریت تکنولوژی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *