بازی‌های خلاقانه برای تولید ایده‌های کسب‌وکار موفق

بازی‌های خلاقانه برای تولید ایده‌های کسب‌وکار موفق

 

شاید شما هم مثل خیلی از انسان‌ها بر این باورید که اصلاً فرد خلاقی نیستید؛ اما در حقیقت خلاقیت مهارتی است که می‌توانید با تمرین و ممارست به دست آورید. خلاقیت چیزی نیست جز توانایی حل مسئله و نه گفتن به غیرممکن‌ها. اغلب افراد خلاقی که من می‌شناسم به نشانه حمایت از تفکر خلاقانه و خارج از چارچوب، چیزهایی که عموماً پذیرفته می‌شوند را نادیده می‌گیرند.

 

بیایید با ایده‌های خلاقانه از نزدیک آشنا بشویم:

تمرین خلاقیت نباید تبدیل به کاری سخت و طاقت‌فرسا شود. تنها نشستن در گوشه‌ای از اتاق و مجبور کردن خود برای رو‌برو شدن با ایده‌های جدید، نمی‌تواند نتیجه‌بخش و مؤثر باشد. به خودتان اجازه دهید از جهان اطرافتان الهام و انگیزه بگیرید. در گام‌های ابتدایی خلق ایده اصلاً به امکان‌پذیر بودن یا نبودن ایده فکر نکنید. حتی می‌توانم با صراحت بگویم؛ هر چه ایده‌ها مضحک‌تر، بهتر!

برای اینکه بتوانید خودتان را تشویق به تفکر خارج از چارچوب کنید و ایده‌های جدید خلق کنید، پیشنهاد می‌کنم این تمرین‌‌ها را مثل بازی‌ انجام دهید:

 

  1. بازی ترکیب و تطابق

از خودتان بپرسید؛ دو محصولی که می‌توانند برای اولین بار کنار همدیگر قرار بگیرند و محصولی جدید را خلق کنند، کدم‌اند؟

نترسید از اینکه کمی عجیب‌وغریب به نظر برسید. برای مثال، تصمیم برای ترکیب چراغ‌قوه با پیچ‌گوشتی تصمیمی خلاقانه بود. حالا امکان کار کردن درجایی تاریک بدون نیاز به نگه‌داشتن چراغ‌قوه وجود دارد.

نگاهی به تلفن همراهتان بیاندازید. تلفن همراه در کنار دوربین خیلی خلاقانه‌‌تر و کاربردی‌تر به نظر می‌رسد.

 

  1. بازی یافتن راه‌حل

به جهان اطرافتان وصل شوید و درباره همه‌چیز سؤال بپرسید.

چگونه می‌توان همه‌چیز را بهتر کرد؟

به شکایات دوستان و خانواده‌تان گوش بدهید. آن‌ها در زندگی روزمره‌شان چه مشکلاتی دارند؟

چه دغدغه‌هایی را در زندگی روزمره‌تان احساس می‌کنید؟

مسائل و مشکلاتتان را شناسایی کنید و شروع کنید به یافتن راه‌حل برای آن‌ها. بسیاری از کارآفرینان و مخترعان همین کار را انجام می‌دهند. یکی از نمونه‌های موردعلاقه من محصول ساده و خلاقانه‌ی یکی از دانشجویانم است که به افراد کمک می‌کند، بهتر اجناس و اشیای خودشان را سازمان‌دهی و مدیریت کنند.

او خیلی ساده متوجه شده بود که همسرش هنگام جستجوی اشیا داخل کیفش دچار مشکل می‌شود. مدام کیف‌دستی‌اش را زیرورو می‌کند تا بتواند چیزی را که قبلاً داخل کیفش گذاشته بود، پیدا کند. او برای حل این مسئله با اضافه کردن نوارهایی باقابلیت ارتجاعی به کیف توانست اقلام را سرجایشان نگه دارد تا هنگام نیاز، اشیاء داخل کیف به‌راحتی در دسترس قرار بگیرند.

 

در گام‌های ابتدایی خلق ایده، به امکان‌پذیر بودن یا نبودن آن فکر نکنید. حتی می‌توانم با صراحت بگویم؛ « هر چه ایده‌ها مضحک‌تر، بهتر»

 

  1. بازی چه می‌شود اگر…؟

این سؤال را زیاد از خودتان بپرسید. مثلاً چه می‌شود اگر وقتی در حال شنا کردن هستید، موسیقی گوش بدهید؟ یا چه می‌شود اگر …

نترسید از اینکه ذهنتان به سمت خارج از چارچوب‌ها و رؤیاپردازی‌ها برود. با خود فکر کنید، اگر غیر‌ممکنی وجود نداشت واقعاً چه چیزهایی را آرزو می‌کردید؟ مثلاً یکی از دانشجویان من در پاسخ گفت: ” چه می‌شود اگر من بتوانم لحظه‌به‌لحظه فرآیند و زمان دقیق رشد فرزندم را ببینم! ”

هرچه بیشتر ماهیچه‌های خلاقیتتان را تمرین دهید، آسان‌تر محصولات و خدمات جدیدی که می‌تواند کیفیت زندگی انسان‌ها را بهبود بخشد، خلق می‌کنید.

 

مترجم: نازنین توکلی (کارشناس ارشد مدیریت صنعتی)

برگرفته از سایت www.entrepreneur.com

 

نویسنده: نرگس سقازاده/ پژوهشگر حوزه مدیریت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *