بررسی تحولات کارآفرینی در سیستم دانشگاهی سوئد؛ آشنایی با دانشگاه چالمرز

بررسی تحولات کارآفرینی در سیستم  دانشگاهی سوئد؛ آشنایی با دانشگاه چالمرز

آشنایی با کشور سوئد

سوئد در شمال اروپا در شبه‌ جزیره اسکاندیناوی است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور شهر استکهلم است. سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ کیلومترمربع، کمابیش اندازه عراق و چهارمین کشور بزرگ اروپا (ششمین کشور بزرگ اروپا با احتساب روسیه و ترکیه) ازنظر مساحت می‌باشد. جمعیت سوئد بیش از ۹٫۶ میلیون نفر است که تقریباً ۷٫۹ میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشکیل می‌دهند. این کشور با تعداد ۲۱ نفر در هر کیلومترمربع تراکم جمعیت پایینی دارد و بیشتر این جمعیت نیز در جنوب سوئد مستقر هستند. همچنین بیش از ۸۵٪ مردم سوئد در ناحیه شهری زندگی می‌کنند.

درگذشته نه‌چندان دور، تا اواخر قرن هجدهم میلادی، سوئد یکی از فقیرترین کشورهای اروپا بود، اما بعدها دوران رشد اقتصادی سوئد آغاز شد. بعد از جنگ جهانی دوم این رشد اقتصادی شتاب بیشتری به خود گرفت. درآمد کشور سوئد مثل دیگر کشورهای نسبتاً کوچک صنعتی، وابسته به صادرات تولیدات صنعتی است که در حال حاضر از رشد بالائی برخوردار است. نرخ بیکاری این کشور ۶/۵ درصد است.

آماری از جمعیت زیرخط فقر این کشور در دسترس نیست اما به نظر می‌رسد این آمار نباید چندان بالا باشد. تورم در این کشور ۴/۱درصد است. ۳۵ درصد از محصولات صادراتی این کشور را ماشین‌آلات تشکیل می‌دهد و بقیه شامل وسایل نقلیه موتوری، کاغذ و مشتقات آن، چوب، محصولات آهنی و فولادی و مواد شیمیایی است که به کشورهای آلمان، آمریکا، انگلستان، دانمارک، فنلاند، فرانسه، هلند و بلژیک صادر می‌شود. وزير آموزش عالی پيشنهاد کرده است که امکان تحصيل رايگان برای دانشجويان مستعد فراهم شود.

در عوض اين دانشجويان باید متعهد شوند که پس از پايان تحصيلاتشان در سوئد بمانند و کار کنند. دانشجويان کشورهای خارج از اتحاديه اروپا برای تحصيل در دانشگاه­های سوئد بايد شهريه پرداخت کنند. امّا کميته تحصيلات عالی در تلاش هستند تا برای جذب دانشجويان خارجی کمک‌هزینه‌های تحصيلی ويژه نيروهای کار را معرفی کنند. هدف اصلی اين طرح جوانان بااستعدادی هستند که قصد دارند تا در رشته‌های علوم طبيعی و يا موضوعات مرتبط با تکنولوژی تحصيل کنند.

 

چالمرز برای آینده‌ای پایدار

دانشگاه صنعتی چالمرز دانشگاهی فنی در جنوب غربی کشور سوئد در شهر بندری یوتوبوری است که کار آن بر تحقیقات و تحصیل در رشته‌های فنی مهندسی، علوم پایه و معماری بنانهاده شده است و از معتبرترین دانشگاه‌های فنی اروپا به شمار می‌رود. حدود 40 درصد مهندسین سوئدی دانش‌آموخته این دانشگاه هستند. دانشگاه صنعتی چالمرز یکی از دانشگاه‌های پلی تکنیک بسیار قدرتمند است که در رتبه‌بندی کلی جهانی در رده‌ی ۱۳۲ و در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر رشته‌های فنی و مهندسی جهان قرار می‌گیرد.

این دانشگاه در سال 1829 به کمک پول اهداشده از طرف ویلیام چالمرز تأسیس شد. چالمرز یکی از سه دانشگاه در سوئد است که به نام یک شخص نام‌گذاری شده‌اند. دانشگاه چالمرز تا سال 1937 به‌عنوان یک دانشگاه خصوصی اداره می‌شد و بعد آن تا سال 1994 به دولت واگذار و مجدداً از این سال تا امروز به‌عنوان یک دانشگاه خصوصی اداره می‌گردد. این دانشگاه در حال حاضر دارای حدود 11000 دانشجو است که حدود 40 درصد آن‌ها در مقطع فوق‌لیسانس غیر سوئدی هستند. از سال 2007 تمام رشته‌های مقطع فوق‌لیسانس (که بالغ‌بر 50 رشته می‌باشد) به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

دانشگاه تکنولوژی چالمرز توسط یک مدیر اجرایی اداره می‌شود که تصمیم‌گیرنده نهایی است. استراتژی کلی چالمرز پیشبرد آن و نظارت و هماهنگی بر کلیه فرآیندهای این پیشرفت می‌باشد. آموزش و پژوهش توسط 18 بخش در این دانشگاه انجام که هر بخش توسط یک مسئول اداره می‌شود و گروه‌ها و بخش‌های تحقیقاتی را به وجود می‌آورند. بخش پشتیبانی عملیاتی دانشگاه چالمرز دارای 10 قسمت است: رئیس دانشگاه، بخش منابع انسانی، دفتر فناوری اطلاعات، دفتر مدیریت پروژه، ارتباطات و بازاریابی، تجزیه‌وتحلیل برنامه‌ریزی اقتصادی، بخش خدمات، بخش نوآوری، پشتیبانی عملی و راهبردی از دانشجو و دفتر آموزش.

دانشگاه تکنولوژی چالمرز گروهی از شرکت‌های تابعه را که آموزش حرفه‌ای و سرمایه‌گذاری در چالمرز را پوشش می‌دهد. پارک‌های فن‌آوری علمی لیندهلمن (Lindholmen)، پارک علمی جوهانبرگ (Johanneberg)، پارک علمی سهلگرنسکا (Sahlgrenska) همچنین در دانشگاه‌های آستارازرو (AstaZero) و دانشگاه فناوری اطلاعات توسط دانشگاه تکنولوژی چالمرز کنترل می‌شود.

 

مدرسه کارآفرینی چالمرز

برنامه کارآفرینی و کسب‌وکار به‌عنوان بخشی از مدرسه چالمرز طراحی‌شده است. مدرسه کارآفرینی چالمرز محیطی است که در آن نه‌تنها آموزش کارآفرینی داده می‌شود بلکه این کار به‌صورت تجربی نیز انجام می‌شود. در این مدرسه دانش‌آموزان با پروژه‌های واقعی در طول مدت تحصیل با استفاده از دانش، خلاقیت و توانایی کارآفرینی به همراه مشخصات واقعی کار آشنا می‌شوند.

این مدرسه بین‌المللی با ترکیب تحصیلات دانشگاهی و پژوهشی و ایجاد ارزش واقعی در یک محیط مدیریتی شناخته‌شده است. آموزش را می‌توان به‌عنوان یک فرآیند یادگیری تجربی که در آن فرضیه‌ها و ایده‌ها پس از رد یا تأیید نه‌تنها به لحاظ نظری بلکه در عمل مورد آزمون قرارگرفته است، شناخت. برای تسهیل چنین تجربه‌آموزشی، دانش‌آموزان از سناریوها و پروژه‌های کسب‌وکار شبیه‌سازی‌شده و نوآوری واقعی دفاع می‌کنند. مدرسه کارآفرینی چالمرز در سال 1997 تأسیس شد و عضو لاینفک استراتژی چالمرز، رشد پایدار از طریق نوآوری در دانشگاه کارآفرین است.

 

ارتباط پژوهش و صنعت

چالمرز از تخصص خود در شبکه گسترده صنعتی که به سمت تجاری‌سازی هدایت‌شده به‌منظور توسعه نوآوری استفاده می‌کند که این برنامه ارتباط محکمی با فرآیند انجام پژوهش دارد. چالمرز هشت نقطه قوت برای پیشرفت دارد که در آن بسیاری از مختصات همکاری صنعت و پژوهش نوآورانه وجود دارد. سرمایه‌گذاری نقش ویژه‌ای در ایجاد مرکز سرمایه‌گذاری منطقه دارد و حمایت از نوآوری‌ها به‌طور طبیعی بستگی به شرکای همکار چالمرز دارد. به‌علاوه یک شبکه باارزش از دانشجویان از طریق دانشکده و همکاری نزدیک مدرسه با مرکز نوآوری و کارآفرینی گوتنبرگ و تجربیات کارآفرینان حمایت می‌شود. به دلیل ارتباط قوی بین آموزش و صنعت، بسیاری از دانشجویان به شرکت‌های مستعد در سراسر جهان می‌پیوندند. دانشکده کارآفرینی نیز؛ درگیر تحقیق پیرامون نوآوری و کارآفرینی، کارآفرینی گروهی، رفتار کارآفرینانه، کارآفرینی اجتماعی، رفتار سازمانی، نوسازی سازمانی، توسعه کسب‌وکار و مالکیت معنوی و آموزش مبتنی بر عمل است.

 

نویسنده : آزیتا جهانبخش پژوهشگر حوزه مدیریت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *