در مسیر ایده تا اجرا، چالش را تبدیل به لیموناد کنید

در مسیر ایده تا اجرا، چالش را تبدیل به لیموناد کنید

احتمالاً عبارت ” زندگی عادلانه نیست ” را بارها شنیده‌اید. غیرعادلانه یا غیرمنصفانه، موانع بالاخره خودشان را نشان می‌دهند، بعضی چالش‌برانگیزتر و بعضی دردناک‌تر. هرچند که اغلب نمی‌توانیم مهره‌های خود را انتخاب کنیم، ولی می‌توانیم روش استفاده بهتر از آن‌ها را در بازی انتخاب کنیم.

هنگامی‌که زندگی در حال پرتاب کردن لیمو به سمت شماست، این تصمیم بر عهده‌ی خودتان است که در انبوه مشکلات غرق شوید یا از لیموها، لیموناد بسازید.

با این مقدمه قصد داریم راهنمای چهار مرحله‌ای غلبه بر موانع را باهدف پیروز شدن در چالش‌ها و حرکت روبه‌جلو ارائه دهیم. این چهار مرحله به‌خصوص می‌تواند برای کارآفرینان نوپایی که ممکن است در مراحل اولیه‌ی ایده تا اجرا باشند، ولی کارها برخلاف میل یا برنامه‌ریزی‌هایشان پیش می‌رود، مفید باشد:

 

  1. واقعیت خودتان را بپذیرید

اولین قدم به‌منظور حرکت روبه‌جلو از میان موانع، پذیرش کامل واقعیت خودتان است. توجه داشته باشید که این به معنی تسلیم شدن و جا زدن نیست، بلکه همین آگاهی از حقیقت‌ها به شما توانایی حرکت روبه‌جلو، در مسیر جدیدی را می‌دهد.

حسرت رسیدن به آرزوها، فقط درد و رنجتان را افزایش و زمان و انرژی گران‌بهایتان را هدر می‌دهند. زمان و انرژی‌ای که می‌توانند به سمت راه‌حل‌های جدید هدایت شوند.

 

هر چیزی را می‌توان از انسان گرفت به‌جز استقلالش، نگرشی که در شرایط خاص انتخاب می‌کند و راهی که خودش برمی‌گزیند.

 

  1. داستان خودتان را بسازید

ویکتور فرانکل می‌گوید: ” بین محرک‌ها و واکنش‌ها، فضایی وجود دارد. این قدرت ماست که پاسخ و واکنش خودمان را در این فضا انتخاب کنیم. رشد و استقلال ما در واکنش‌‌های ماست “. درحالی‌که بسیاری از اتفاقات زندگی، خارج از کنترل ما است، این توانایی را داریم که شرایط خود را تحت تأثیر قرار دهیم و در مورد واکنش خود تصمیم بگیریم.

داستانی را نقل کنید که مبارزه‌ی شما را به‌عنوان فرصتی برای یادگیری مهارتی جدید، ملاقات با افراد جدید، دیدن جهان را از دریچه‌ای متفاوت نشان دهد و درد و اندوهتان را به چیزی مثبت و الهام‌بخش تبدیل کند.

  1. حتی خیلی کوچک ولی روبه‌جلو حرکت کنید

پیشرفت است که پیشرفت می‌سازد. کوچک‌ترین و قابل‌کنترل‌ترین اقدام را شناسایی کنید. چیزی بزرگ‌تر از خودتان ترسیم کنید که ارائه‌دهنده‌ی مسیر باشد. سپس به‌آرامی روبه‌جلو حرکت کنید و قدم کوچک ولی افزایشی و تکاملی بردارید.

  1. از حمایت دیگران بهره‌مند شوید:

وقتی افرادی را برای پشتیبانی و تشویق در کنار خود داشته باشید، غلبه بر موانع بسیار ساده‌تر و حتی لذت‌بخش‌تر خواهد بود، زیرا احتمالاً آن‌ها دیدگاه‌های تازه‌تری به مسائل داشته و گزینه‌های جدیدی پیشنهاد می‌کنند که ممکن است شما هرگز آن‌ها را موردتوجه قرار نمی‌دادید.

این فرآیند مستلزم تلاش آگاهانه است، اما به خودتان ایمان داشته باشید و اطمینان داشته باشید که قادر خواهید بود همه‌چیز را در مسیرتان، کنترل کنید. از برنامه‌ریزی لذت ببرید!

 

نویسنده: نرگس سقازاده/ پژوهشگر حوزه مدیریت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *