محصول از دل شرکت دانش بنیان بیرون می‌آید نه دانشگاه

محصول از دل شرکت دانش بنیان بیرون می‌آید نه دانشگاه

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: متنوع‌ترین اقتصاد منطقه از آن ایران است و دلیل آن تحریم ۴۰ ساله است؛ در شرایط تحریم رشد خوبی داشته ایم و حوزه‌هایی که با دولت کار می‌کنند تقاضایی ۱۰ برابر داشته اند.
وی با اشاره به اینکه در حوزه‌های مختلف نفت و گاز و نیروگاهی موفقیت‌های بسیاری را شاهد بودیم، ادامه داد: دور زدن تحریم به معنی واردات نیست بلکه معنای آن نوآوری است، در معاونت علمی هم امسال بیش از هرچیزی به تحریم توجه کرده ایم و به کمک شرکت‌های دانش بنیان به دنبال ایجاد محصولات جدید هستیم.
ستاری با اشاره به واردات دارو از کشور بیان کرد: یکی از اهداف ما برای سال‌های آینده کاهش واردات دارو است و به دنبال این هستیم که در حوزه دامی و بیوتکنولوژی وارد عمل شویم.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: محصول از دل شرکت دانش بنیان بیرون می‌آید نه دانشگاه، عدد قابل توجهی از فروش دانشگاه‌ها باید از طریق فروش محصولات مختلف تامین شود در هیچ کجای دنیا دانشگاه خودرو تولید نمی‌کند بلکه آن شرکتی که توسط فارغ التحصیلان ایجاد شده لین تولید می‌شود.
وی با اشاره به اینکه ارتباط میان صنعت و دانشگاه رشد داشته است، گفت: اطراف دانشگاه‌ها کارخانه‌های نوآوری و مراکز فناور تشکیل شده اند و این همان اکوسیستمی است که اگر ما به دنبال نگه داشتن جوانان در کشور هستیم باید آن را ایجاد کنیم.
ستاری ادامه داد: افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان و فروش ۹۰ هزار میلیاردی به دلیل ارتباط میان صنعت و دانشگاه است و بر این اساس هیچگاه فکر نمی‌کردم روزی شرکت‌های چند هزار میلیارد تومانی داشته باشیم، اما اکنون این اتفاق افتاده است.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به فرایند ثبت محصولات دانش بنیان گفت: محیط کسب و کار ما با مشکلاتی مواجه است و این موضوع به ساختار اقتصادی کشور مربوط می‌شود ما با مجوز مخالف هستیم و در معاونت هیچ مجوزی صادر نمیکنیم.
ستاری ادامه داد: هر فردی که بخواهد در عرصه دانش بنیان وارد شود می‌تواند از ۱۲۰ خدمت استفاده کند؛ روز اول آنقدر کوچک بودیم که نمی‌توانسنیم با بخش‌های دیگر رقابت کنیم اما بخشی تحت عنوان دانش بنیان ایجاد کردیم و بسیاری دوست دارند وارد این زیست بوم شوند ولی طبق قانون روی دانش بنیانی سخت گیری می‌کنیم و اینکه ایده و محصول متعلق به یک فرد باشد مهم است.
وی درباره ماهیت شرکت‌های خلاق اظهار کرد: این شرکت‌ها می‌توانند بخشی از خدمات ما را در بر بگیرند؛ اما حدود ۴ هزار شرکت دانش بنیان وجود دارد فروش آنها به ۹۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.


۲ هزار شرکت از معافیت مالیاتی استفاده کردند

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره خدمات دانش بنیان گفت: معافیت‌های مالیاتی و گمرکی و بیمه‌ای جز این خدمات است سال گذشته بیش از ۲ هزار شرکت از معافیت مالیاتی استفاده کردند.
ستاری با اشاره به اینکه باید نهاد سازی مناسب صورت گیرد، تصریح کرد: وجود صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق‌های خطر پذیر به معنای رشد است چهار سال پیش کسی نمی‌دانست استارت‌آپ چیست، اما اکنون حرکت مناسبی ایجاد شده است؛ همه ما باید در صف مبارزه باشیم و مشکلات مختلف را برطرف کنیم.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: روزی که بحث ایجاد صندوق نوآوری و شکوفایی مطرح شد چند موضوع را مد نظر قرار دادیم و یکی از آن‌ها ارائه وام بود، اما لزوما استارت آپ‌ها با وام شکل نمی‌گیرند به همین دلیل از همان ابتدا گفتیم صندوق باید برای خود اکوسیستم مالی مناسب را بوجود آورد، اکوسیستمی که با بانک متفاوت است.
ستاری گفت: بانک از استارت آپ ضمانت می‌خواهد، اما جوان فناور که زمین و سوله نداشت بنابراین سازوکار مناسب ضمانتی را در صندوق نوآوری و شکوفایی بوجود آوردیم.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره عملکرد حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار کرد: تعامل صندوق با بانک‌ها یکی از برنامه‌های مهم است و البته بانک‌ها هم پیشرفت خوبی داشته اند؛ تراکنش مالی بانک‌ها در طول یک سال ۲۰ برابر شده است و دلیل آن برنامه‌های هوشمندی بوده که توسط جوانان ایجاد شده است و اکنون بانک‌ها درحال سرمایه گذاری روی جوانان هستند.
وی ادامه داد: حدود ۴ ماه پیش شرکت اوبر آمریکا سرمایه گذاری چند صد میلیاردی انجام داد درحالی شرکت ایرانی مانند اوبر روزی یک میلیون سفر در تهران انجام می‌دهد.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: یک بشکه نفت ۱۵۰ کیلویی ۵۰ دلار فروخته می‌شود درحالی که چند گرم داروی بیوتکنولوژی صد‌ها دلار فروخته می‌شود و این به معنای پیشرفت است.

مادامی که به پول فرد نگاه کنیم پیشرفت نداریم

وی گفت: باید فرهنگ عمومی مناسب ایجاد شود چراکه همه چیز متعلق به دولت نیست تا زمانی که به پول توی جیب افراد نگاه کنیم پیشرفت نخواهیم داشت بنابراین فرهنگ مناسب سبب رشد می‌شود.
ستاری با اشاره به وامی که بانک‌ها به شرکت‌های دانش بنیان داده اند، بیان کرد: سال گذشته وام تعلق گرفته به شرکت‌های دانش بنیان قابل توجه بود و در مقابل موفقیت‌های ما بسیار بیشتر از مشکلاتمان بوده است.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: امسال روی حوزه‌های تحریمی سرمایه گذاری کرده‌ایم؛ شرکت‌های دانش بنیان معافیت‌های مختلفی دارند و به دنبال توسعه نواحی نوآوری و کارخانه‌های نوآوری هستیم.
وی با اشاره به تسهیلات شتاب‌دهنده‌ها بیان کرد: امسال تسهیلات خوبی به شتاب‌دهنده‌ها می‌دهیم و از ابتدای امسال این تسهیلات ایجاد شدند.

بازیگران اقتصاد سنتی از جوانان شکست می‌خورند

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: مشکلات زیادی وجود دارند، اما برای حل مشکل شرکت‌های ایرانی کار‌های زیادی کرده ایم ایران کشوری وارداتچی بوده است و ازبین بردن اقتصاد سنتی نیاز به فرهنگ مناسب دارد بازیگران اقتصاد سنتی باید بدانند که حتما از جوانان می‌خورند.
ستاری گفت: بازیگران سنتی باید وارد میدان شوند و شرکت‌های جوانان را بخرند و به آنها کمک کنند، زیرا در غیر اینصورت اقتصاد کشور رشد نخواهد داشت.

۲ هزار ایده جدید در اختیار شتاب‌دهنده‌ها

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه بیش از ۲ هزار ایده را در اختیار شتاب‌دهنده‌ها قرار داده‌ایم گفت: تهران پتانسیل خوبی دارد و جوانان و دانشگاه‌ها می‌توانند سیمای ایران را تغیر دهند آنچه مهم است جوان کا آفرینی که ایده را به اقتصاد تبدیل می‌کند مهم است.
ستاری ادامه داد: در حوزه سلامت دیجیتال، ورزش، حوزه شهری مانند پسماند کار کرده ایم در تمام حوزه‌ها ایده وجود دارد و این ایده‌ها بر اساس تجربه جهانی است.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: ایده مهم نیست فردی که حاضر است برای ایده خود سختی بکشد مهم است در اقتصاد دانش بنیان راجع به آدم‌ها صحبت می‌کنیم.

برای فعالیت پیام رسان داخلی محدودیت ایجاد می‌کنیم

وی گفت: جلوی پیام رسان داخلی خود را می‌گیریم، اما یک پیام رسان سر خود را پایین می‌اندازد و کار می‌کند برای پیام رسان داخلی محدودیت ایجاد می‌کنیم، اما برای تلگرام خیر، پیام رسان داخلی اگر فکر کند با پول دولت بالا می‌آید اشتباه کرده است با حمایت دولتی آنها شکل نمی‌گیرند بلکه به کمک بخش خصوصی موفق می‌شوند تمام بیزینس‌های دولتی روزی زمین می‌خورند.
ستاری با بیان اینکه اکوسیستم مناسب پیام رسان داخلی وجود نداشت، گفت: جوانانی نداشتیم که بتوانند پیام رسان‌ها را ایجاد کنند و اکنون دیگر وقت آن نیست و پیام رسان‌های خارجی هم درحال ازبین رفتن هستند اگر امروز روی حوزه‌های جدید کار کنیم موفق خواهیم شد.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: باید روی استارت‌آپ بیوتیک کار کنیم و شرکت‌های فوق العاده‌ای در این حوزه داریم، درست است که استارت آپ خدمات بازاری مناسب را ایجاد می‌کنند، اما حرکت به سمت حوزه‌های دیگر هم مهم است.
وی گفت: آموزش تا لحظه مرگ است و این ارتباطی است که جوانان استارت آپی توانستند با تمام کشور ایجاد کنند، مبارزه ما آغاز شده است و در آن موفق خواهیم شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *