مرکز کارآفرین شو: مرکز مشاوره کارآفرینی و توسعه کسب و کارهای بین المللی در مشهد، ایران

مرکز کارآفرین شو: مرکز مشاوره کارآفرینی و توسعه کسب و کارهای بین المللی در مشهد، ایران

 

مرکز بین المللی کارآفرینی کد-کارآفرین شو تنها مرکز کارآفرینی و استارت اپی ایران می باشد که در کشور های همسایه (پاکستان-ترکیه-آذربایجان) فعالیت می نماید و افتخار برگزاری رویداد های کارآفرین شو در ایران، پاکستان و ترکیه با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه کامست اسلام آباد و دانشگاه سلجوق قونیه را دارد.

 

کارآفرین شو یک برنامه شبکه سازی پیشرو در کشورهای اکو و چین توسط مجموعه شرکت های خصوصی در پاکستان، ایران، ترکیه و گرجستان با هدف احیای راه ابریشم می باشد که در آن کارآفرینان جوان در حال توسعه، بنیان گذاران استارتاپ ها، سرمایه گذاران و فعالان علمی-اقتصادی-سیاسی به تعامل می پردازند.

مرکز بین المللی کارآفرینی کد-کارآفرین شو تنها مرکز کارآفرینی و استارت اپی ایران می باشد که در کشور های همسایه (پاکستان-ترکیه) فعالیت می نماید و افتخار برگزاری رویداد های کارآفرین شو در ایران و دوره های توانمند سازی کارآفرینی با عنوان استارت اپ بیلدینگ را با همکاری با دانشگاه فردوسی مشهد، پارک علم و فناوری خراسان، بنیاد ملی نخبگان شرق کشور، دانشگاه صنعتی سجاد، کانون کارآفرینان خراسان، شهرداری مشهد، جهاد دانشگاهی خراسان رضوی و شمالی را داشته است.

در روزمه این مرکز در بخش پاکستان، برگزاری جشنواره بین المللی استارت اپی کارآفرین شو و دوره های استارت اپ بیلدینگ با همکاری بنیاد علمی اکو، دانشگاه کامست اسلام آباد، دانشگاه قائد اعظم اسلام آباد، دانشگاه بنیاد اسلام آباد، دانشگاه مدیریت و مهندسی لاهور، دانشگاه علوم و فناوری ملی پاکستان و مراکز شتاب دهی PlanX، JumpStartup، نمایندگی MIT Entrprise Forum  وجود دارد. همچنین این مرکز در ترکیه با دانشگاه سلجوق قونیه، پارک علم و فناوری قونیه، پارک علم و فناوری بیلکینت و گروه استارت اپ انکارا و استانبول برای برگزاری دوره های کارآفرینی و استارت اپ همکار بوده است.

معرفی:

قرن ها پیش راه ابریشم به عنوان مهم ترین مسیر بازرگانی، با عبور از کشورهای چین، ایران، پاکستان و ترکیه، مانند پلی شرق و غرب دنیا را به یکدیگر پیوند می داد چراکه هیچ مسیری از اروپا به آسیا برای تجارت با صرفه تر و کوتاه تر از منطقه اکو شناخته نمی شود. از این رو، احیای این مسیر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

یکی از راه کارهای کاربردی در احیا راه ابریشم، حرکت از اقتصاد سنتی مبتنی بر تجارت کالا به کالا به سمت اقتصاد مدرن مبتنی بر کارآفرینی می باشد.

چراکه کشورهای واقع در مسیر راه ابریشم هر یک دارای مزایای خاص در حوزه های مختلف هستند و اقتصاد آنها مکمل یکدیگر است. بنابراین ظرفیت بالقوه و فضای گسترده‌ای جهت همکاری وجود دارد.

اما متاسفانه اقدامات عملیاتی جهت ارتباط تجاری موثر میان این کشورها بسیار کمرنگ بوده است.

مرکز بین­ المللی کارآفرینی کد – کارآفرین شو  از سال شروع فعالیت خود در سال 96، تنها مرکز در ایران با تجربه برگزاری رویداد های استارت اپی و خدمات کارآفرینی برای تشکیل استارتآپ های جوان، چابک و پرانرژی و چندملیتی در کشور های همسایه (پاکستان-ترکیه) می باشد. این مرکز، آموزش ها و امکانات لازم را به منظور تشویق دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی-پاکستانی-ترکیه و کشورهای اکو برای فعالیت با یکدیگر، ایجاد استارتاپ­های چندملیتی در داخل و خارج کشور و تجاری­سازی دانش بومی دانشگاه های کشورهای منطقه و در نهایت توسعه پایدار علمی و اقتصادی منطقه فراهم می سازد و مشاوره های ضروری را به منظور رفع نیاز های اولیه در جهت تاسیس استارت اپ های فرامرزی ارائه می دهد.

فعالیت مرکز بین­المللی کارآفرینی کد-کارآفرین شو با هدف پاسخ گویی به چندین سوال اساسی آغاز گردید.

به عنوان مثال چند نفر از دانشجویان ما حتی در مقطع دکترای تخصصی قادر به نوشتن و ارائه یک طرح کسب و کار می­باشند؟! چند نفر دارای سواد مالی لازم جهت شروع یک شرکت هستند؟! چند نفر توان تیم‌سازی، مدیریت و رهبری را دارند؟ آیا اکنون زمان آن نشده است که یک مرکز کارآفرینی با رسالت متفاوت و با هدف مشوق دانشجویان و ایده­های خام دانشجویی به سوی کارآفرینی حرفه­ای تشکیل شود؟! مرکز بین­المللی کارآفرینی کد – کارآفرین شو با این هدف و به منظور ایجاد تفکر کارآفرینی در میان دانشجویان ایرانی و سایر کشورهای اکو و ورود آن­ها به شبکه­ کارآفرینان بین­ المللی تشکیل گردید.

تا اکنون این حرکت متفاوت و بزرگ شبکه­سازی ایده­های کارآفرینی در سه دانشگاه اصلی فردوسی مشهد ایران، دانشگاه کامست پاکستان و دانشگاه سلجوق قونیه ترکیه انجام شد و مورد تشویق و استقبال بنیاد علمی اکو قرار گرفت .

خلاصه از خدمات و فعالیت های مرکز بین­المللی کارآفرینی کد-کارآفرین شو مشهد:

الف) راه ­اندازی کسب و کار­های نوپا در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات:

مرکز بین­ المللی کارآفرینی کد، تا کنون موفق به تامین دانش و تیم سازی 12 استارتاپ بین رشته­ای در حوزه ICT شده است: 3 استارت اپ در سال 2016، 5 استارتاپ در سال 2017 و 4 استارتاپ در سال 2018. این استارتاپ­ ها با موفقیت دوره تیم­ سازی و تهیه نمونه اولیه را در طول دوره آموزشی خود گذارنده­اند و نامه تایید را از اداره ارتباط با صنعت دانشگاه فردوسی مشهد (ایران) کسب کرده­اند.

ب) خدمات مشاوره‌ای متخصصان و برنامه‌های منتورشیپ به منظور شناخت بازار و تحقیق بازار، ارائه برنامه‌های مالی و فرصت‌های جذب سرمایه‌های در دسترس و نوشتن طرح کسب و کار:

در این بخش خدمات مرکز شامل نگارش و ویرایش طرح کسب و کار (BP) و مدل کسب و کار (BM)، طراحی برنامه استراتژیک، مشاوره های مالی و تهیه اظهار نامه های مالیاتی و نحوه ارایه ایده برای جذب سرمایه گذار می باشد. تا کنون 5 طرح کسب و کار (BP) دانشجویی در حوزه مدیریت محتوا و 4 طرح توجیهی اولیه در حوزه ارائه ایده­های نوآورانه در بخش گردشگری، تدوین شده است و  3 تا طرح موفق به جذب سرمایه گذار شده اند و امروز در مراحل پسا رشد فعالیت می باشند.

ج) برگزاری رویداد های استارت اپی و کارآفرینی با عنوان کارآفرین شو در شهر های کلان کشور های اکو (با تمرکز ویژه بر سه کشور پاکستان=ایران-ترکیه)                                                                                                                                                   

کارآفرین شو نام سری رویدادهای کارآفرینی و فن آفرینی شبکه سازی در پاکستان-ایران-ترکیه است که توسط موسسه کارآفرینی کد، شرکت دانش بنیان ایده پروران مشرق غزال، ایران، شرکت مشاورین کد در پاکستان و شرکت کد در گرجستان) در این سه کشور برگزار شده است. هدف رویدادهای کارآفرین شو، ترغیب تشکیل استارتآپ های چند ملیتی و افزایش ارتباطات علمی- تجاری ایران و کشورهای اسلامی همسایه می باشد.

اولین کارآفرین شو 2017، با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد، پارک علم و فناوری خراسان و بنیاد ملی نخبگان استان در تاریخ 16 تا 17 آذرماه 1396 و در ادامه دومین کارآفرین شو 2018 با همکاری دانشگاه صنعتی سجاد، کانون کارآفرینان استان و اداره تعاون و رفاه و کار در روز 3 اردیبهشت ماه  1397در مشهد مقدس برگزار شد. در طول دو رویداد کارآفرین شو در شهر مشهد مقدس حدود 3 هزار شرکت کنندگان به عنوان صاحبان ایده، کارآفرینان ملی و بین المللی، شرکت های نوپا، سرمایه گذاران و دیپلمات ها از کشورهای ایران، پاکستان، امارت متحده عربی، افغانستان، عراق، سوریه، چین و استرالیا گرد هم آمدند و به تبادل و تعامل پرداختد. سومین کارآفرین شو 2018 در اسلام آباد، پایتخت زیبای کشور پاکستان و با همکاری بنیاد علمی اکو، سفارت جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه کامست اسلام آباد در تاریخ 10 اکتبر 2018، با حضور بیش از  500 نفر شرکت کننده برگزار شد. دانشگاه قائداعظم و دانشگاه  NUSTاسلام آباد نیز از حامیان علمی این رویداد بودند.

چهارمین کارآفرین شو 2019 روز  4 اردیبهشت  1398در شهر زیبای مولانا، شهر قونیه ترکیه با همکاری دانشگاه سلجوق، پارک علم و فناوری قونیه، شهرداری قونیه و دفتر انتقال تکنولوژی قونیه با حضور کارآفرینان و دانشگاهیان از پاکستان-ایران-ترکیه  برگزار شده است. بنیاد علمی کشور های اکو و اتاق بازرگانی قونیه نیز از حامیان معنوی این رویداد بوده اند.

بدین ترتیب در چهار دوره کارآفرین شو تا اکنون بیش از  700 ایده کارآفرینی دریافت گردیده که از آنها حدود 600 ایده در سامانه ثبت ایده آنلاین شده و حدود  100 ایده به صورت حضوری ارائه و  4 ایده/استارت اپ برتر انتخاب و وارد مسیر شبکه سازی و سرمایه گذاری شده اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *