نقش زیبای خلاقیت در ایجاد کارآفرینی

نقش زیبای خلاقیت در ایجاد کارآفرینی

در بیان شاخص های کارآفرینی، به خلاقیت، نوآوری، ریسک پذیری، مسئولیت پذیری، قدرت تصمیم گیری و مشارکت جویی (علاقه به کارگروهی)  به عنوان اهم موارد اشاره می شود. در این مقاله سعی داریم با بررسی رابطه ی کارآفرینی و خلاقیت، این مورد را مورد بررسی قرار داده و ابعاد آن را تجزیه و تحلیل کنیم.

خلاقیت، خلق ایده ی جدید است. ایده ی جدیدی که کاربردی و مفید بوده و بتواند بر تولید کالا یا خدمات تاثیر مثبت بگذارد. خلاقیت، هسته ی اصلی کارآفرینی و پیش نیاز نوآوریست. صاحب نظران، خلاقیت را گرایش برای یافتن راه حل های مختلف، روش حل مسئله، نشان دادن انعطاف پذیری و تفکر واگرا می دانند. در واقع خلاقیت، فرایند انجام یک کار جدید است.

ارتباط کارآفرینی با خلاقیت

راز کارآفرینان برای ایجاد ارزش در بازارچیست؟ در واقع این راز همان به کارگیری خلاقیت برای حل مشکلات و بهره برداری از فرصت هایی است که افراد همواره با آن مواجه می شوند. خلاقیت، به عنوان توانایی خلق ایده های جدید و کشف راه جدید در برخورد با مشکلات می باشد.

میلیون ها نفر از مردم، ایده های خلاقی برای تولید محصولات یا خدمات جدید و مختلف دارند اما بیشتر آن ها نمی توانند این ایده ها را به مرحله ی اجرا درآورند.  اما کارآفرینی صرفاً با تعریفی از خلاقیت انجام نمی شود.

فرایند نظام مندی در بکارگیری خلاقیت لازم است که در نتیجه ی بکارگیری آن، انگیزش لازم ایجاد شده، استراتژی های اجرای ایده ها بکارگرفته می شوند و در نتیجه کالا و خدمات جدید تولید می شوند.

ذر دنیای امروزی که تغییرات سریع و رقابت شدید حرف اول را می زند، خلاقیت نه تنها منبعی مهم برای کسب سودهای ناشی از رقابت است بلکه ضرورتی برای بقا محسوب می شود. علاوه بر این ماهیت کارآفرینی در خلاقیت نهفته است.

کارآفرینان با مسائلشان خلاقانه برخورد می کنند و غالباً احساس می کنند که باید تصورات و آرمان های درونی خود را بیان کنند خلاقیت از این جهت برای کارآفرینان مهم است که آن ها دارای ابزارهای متعددی همچون افراد، سرمایه، بازار، ایده و تفکرات هستند و برای موفقیت نیاز دارند تا این ابزارها را به شیوه های جدید و متفاوتی سازماندهی کنند. بنابراین خلاقیت یکی از شروط لازم برای موفقیت فعالیت های کارآفرینانه محسوب می شود.

انگیزش؛ پیش نیاز خلاقیت

انگیزه ها به طور کلی به دو بخش انگیزه های درونی و بیرونی تقسیم می شوند.

۱-انگیزه ی درونی یعنی تمایل به انجام کاری به دلیل خود آن کار. چرا که خود آن کار جذاب، لذت بخش، ارضا کننده و دارای چالش های مثبت است.

۲-انگیزه ی بیرونی یعنی تمایل به انجام کار به منظور رسیدن به بعضی از اهداف بیرونی صرف نظر از خود کار.

به رابطه ی بین خلاقیت و انگیزش در شکل زیر دقت کنید:

خلاقیت

در این شکل، منظور از تخصص عبارتست از:

-برخورداری از دانش در حوزه ی مربوطه،

-کسب مهارت های فنی مورد نیاز،

-برخورداری از استعداد و توانایی.

منظور از مهارت های خلاقیت عبارتست از:

-سبک کاری فعال و همراه با پایداری،

-جهت گیری به سمت ریسک پذیری و استقلال.

عملکرد انگیزش های خلاقیت زمانی مطلوب خواهد بود که افراد از انگیزه های درونی بالایی برخوردار باشند. بنابراین افراد خلاق ابتدا به دلیل علاقه، لذت و رضایت خود از کار برانگیخته می شوند نه از طریق فشارهای بیرونی.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *