کارآفرینی عامل ترغیب و تشویق سرمایه‌گذاری گشتی در دانشگاه ملی سنگاپور

کارآفرینی عامل ترغیب و تشویق سرمایه‌گذاری

گشتی در دانشگاه ملی سنگاپور

University of Singapore

 

نویسنده : آزیتا جهانبخش / پژوهشگر حوزه مدیریت تکنولوژی

 

 

دانشگاه ملی سنگاپور در جنوب شرق آسیا و در کشور چندمیلیونی و کوچک سنگاپور قرار دارد که امروزه،‌ یکی از اقتصاد‌های نوظهور جهان به شمار می‌رود. سنگاپور، مهد اقتصاد دانش‌بنیان آسیا و یکی از غول‌های اقتصادی و علمی قاره کهن و مهد مراکز علمی راهبردی بسیاری می‌باشد. سنگاپور فقط یک قطب گردشگری نیست بلکه دانشگاه‌های این کشور، اکنون قطب علمی آسیا هستند که برخی از مدیران سازمان‌های جهانی و رؤسای جمهوری برخی از کشور‌ها، ‌دانش‌آموخته دانشگاه‌های این کشور هستند.

باید اظهار داشت که سنگاپور امروزه به‌عنوان بارزترین اقتصاد جهان و یکی از اقتصادهای برتر قاره آسیا شناخته می‌شود که بیشترین سرانه GDP را در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده است. جمعیت چندمیلیونی این کشور کوچک آسیایی، ظرف سال گذشته میلادی، بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار صادرات و کمتر از ۵۰۰ میلیارد دلار واردات داشته است که این تراز مثبت تجاری، نقش بی‌بدیل و موفق تولید علم این کشور را در دنیای کنونی نشان می‌دهد.

دانشگاه ملی سنگاپور ازجمله مراکزی است که در طول قرن بیستم با فراز و نشیب‌های فراوانی همراه بوده است و اکنون به نام دانشگاه NUS، شهره و آوازه جهانی دارد و یکی از ۱۰ افتخار علمی قاره آسیا در جهان به شمار می‌رود. بودجه‌های تحقیقاتی این دانشگاه، رقم‌های سرسام‌آوری است که شاید باورنکردنی باشد، اما شرکت‌های زایشی (SPIN-OFF) و همچنین استارت‌آپ‌های دانشگاهی که محصول لابراتورهای تحقیقاتی دانشکده‌های مختلف این دانشگاه در سنگاپور و سراسر جهان است، صدها برابر سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده،‌ بازدهی علمی ایجاد کرده‌اند.

 

سنگاپور و دانشگاه‌های ممتاز این کشور، یکی از برترین مقصد‌هایی است که باید به آن توجه داشت. مقصدی که مشتاقان زیادی از سراسر جهان را هرساله به سمت خود می‌کشاند و فرصت‌های تحصیلی، بورس و تحقیقات گسترده‌ای را در زمینه‌های مختلف علم و فرهنگ و فناوری در اختیارشان قرار می‌دهد.

طبق سیستم‌های رتبه‌بندی مختلف دانشگاهی، این دانشگاه در فهرست برترین‌های آسیا و در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است و همچنین بر اساس رتبه‌بندی شانگهای در سال ۲۰۱۵ میلادی، دانشگاه ملی سنگاپور در جمع ۲۸ دانشگاه اول دنیا جای گرفت. به‌هرحال، این دانشگاه در چند دهه اخیر همواره در فهرست ۱۰۰ دانشگاه اول دنیا قرار داشته و شمار زیاد محققان بین‌المللی دانشگاه و هیئت‌مدیره بین‌المللی آن، خود نشان‌دهنده محیط چند فرهنگی و بین‌المللی این محفل آکادمیک شناخته‌شده جهان است.

ایران و سنگاپور، دارای توانمندی‌های علمی و تحقیقاتی بسیاری در زمینه‌های مختلف مهندسی و پزشکی هستند و این ‌امر فرصتی برای تولید علم با همکاری دوجانبه است که باید موردتوجه جدی قرار بگیرد. مراکز دانش‌بنیان ایران و سنگاپور و پارک‌های علم و فناوری این دو کشور می‌تواند الگویی ممتاز برای کشورهای اسلامی به‌خصوص کشورهای منطقه خلیج‌فارس باشد و فواید اقتصادی و صنعتی بسیاری را برای ایران عصر پساتحریم به ارمغان آورد.

این دانشگاه به نسبت دانشگاه‌های شمال اروپا و حتی آمریکا، هزینه تحصیل پایین‌تری را طلب می‌کند و اگرچه هزینه‌های زندگی در سنگاپور گران است، اما وضعیت آب و هوایی و فرصت‌های اشتغال و استخدامی گسترده‌تری نسبت به اقتصاد بیمار این سال‌های اروپا دارد.

در سنگاپور، همه‌چیز را مدرن و مبتنی بر فناوری خواهید یافت و کشور قرن بیست و یکم به شمار می‌رود. سنگاپوری‌ها مانند سوئدی‌ها و نروژی‌ها و حتی فیلیپینی‌ها، مسلط به زبان انگلیسی هستند. کیفیت تحصیل، زندگی و تحقیق در دانشگاه‌های سنگاپور به‌مراتب بالاتر از دانشگاه‌های مالزی بوده و اصلاً قابل قیاس با دانشگاه‌های چین و کره جنوبی و حتی هندوستان نیست.

 

نویسنده : آزیتا جهانبخش / پژوهشگر حوزه مدیریت تکنولوژی

آزیتا جهانبخش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *