بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات تهران 1396 تجمعی برای سران اهل‌قلم و مطبوعات

بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات تهران 1396

تجمعی برای سران اهل‌قلم و مطبوعات

 

نمایشگاه مطبوعات عرصه‌ای برای ارزیابی رسانه‌ها و تقویت ارتباط آن‌ها با یکدیگر، مردم و مسئولان است.
در زمان برگزاری نمایشگاه مطبوعات، علاوه بر گفتگوی بی‌واسطه مسئولان و مردم با رسانه‌ها، طرح مطالبات و پاسخگویی به مشکلات، برپایی نشست‌های حرفه‌ای، تخصصی و عمومی، جدای از بهره‌برداری رسانه‌ها از این ظرفیت و ضیافت ملی، منجر به طرح، آسیب‌شناسی و یافتن راهکارهای مناسب در موضوعات مختلف و مبتلابه جامعه می‌شود.

برگزاری کارگاه‌های تخصصی و کاربردی با حضور استادان ارتباطات و پیشکسوتان حوزه رسانه و همچنین حضور مهمانان خارجی که عمدتاً روزنامه‌نگاران بین‌المللی رسانه‌های شناخته جهان هستند، ضمن استفاده از فضای آموزشی نمایشگاه، به توسعه تعاملات رسانه‌ای نیز کمک خواهد کرد.

 

 

نشست خبری سخنگوی دولت در نمایشگاه مطبوعات پر خبرترین نشست نمایشگاه مطبوعات بود.

به گزارش کمیته اطلاع‌رسانی نمایشگاه مطبوعات، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که سوءبرداشت از آزادی رسانه‌ها ناشی از چیست به مواضع دولت اشاره کرد و گفت: دولت به آزادی بیان و نقد در چارچوب قانون معتقد است و معترض است عده‌ای در حاشیه امن از قانون فراتر روند و اعتراض ما به این گروه از رسانه‌هاست.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که سوءبرداشت از آزادی رسانه‌ها ناشی از چیست به مواضع دولت اشاره کرد و گفت: دولت به آزادی بیان و نقد در چارچوب قانون معتقد است و معترض است عده‌ای در حاشیه امن از قانون فراتر روند و اعتراض ما به این گروه از رسانه‌هاست.

نوبخت در مورد فساد اقتصادی صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: در آینده نزدیک اطلاعاتی در این رابطه ارائه می‌دهم. وی در مورد واگذاری سهام‌های دولتی به بخش خصوصی گفت: اصرار ما بر این است که واگذاری سهام به‌صورت رد دیون نباشد و با توجه به تشکیل سازمان خصوصی‌سازی پس از اجرای اصل 44 تلاش داریم تا سهام واقعاً به بخش خصوصی واگذار شود.

 

در گوشه‌ی دیگری از نمایشگاه، نشست بررسی کتاب‌های روزنامه‌نگاری با حضور دکتر احمد توکلی، دکتر حسین بصیریان جهرمی و استاد سید فرید قاسمی در تالار گفتگوی شماره 1 برگزار شد، مسائل و مشکلات نشر کتاب از مبدأ تاکنون بررسی شد.

 

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات، احمد توکلی استاد علوم ارتباطات و مدیر انتشارات ثانیه گفت: من یک دیدگاه تلخی درباره کلیت این مبحث دارم. ما در چرخه انتشار کتاب که درنهایت به تولید و مخاطب می‌رسد و ناشر و کتاب‌فروش حلقه واسط آن هستند مشکلات اساسی و پایه‌ای داریم و تا مشکل تولید و مخاطب را برطرف نکنیم دو حلقه بعدی هم درست نمی‌شوند.

توکلی افزود: از ابتدای سال 94 تاکنون، طی 20 ماه گذشته، 14 انتشارات، کتاب‌های مربوط به رشته ارتباطات را منتشر کردند که تعداد این کتاب‌ها به 35 عدد رسید و تعداد 19 کتاب هم تجدید چاپ شدند.

وی اظهار داشت: از این میان 2 ناشر هیچ کتابی در این 20 ماه در حوزه ارتباطات منتشرنشده است؛ از این میان انتشارات ثانیه به‌تنهایی 20 کتاب در این 20 ماه بدون هیچ امکانات دولتی منتشر کرده است.

توکلی بابیان اینکه اولین چیزی که یک تولید را به سرانجام می‌رساند، انگیزه است افزود: این انگیزه یا مالی است یا معنوی و ناشر پس از چاپ کتاب، باید تا 3 ماه بعد از پول نویسنده و لیتوگرافی و چاپ را بدهد، ولی توزیع تا 10 ماه بعد پول کتاب را می‌دهد؛ فلذا این خود یکی از عوامل زیان ناشر می‌باشد.

توکلی ادامه داد: ما در کشورمان حدود 13 هزار ناشر داریم و 300 کتاب‌فروش فعال و این در حالی است که در دنیا این رقم‌ها برعکس است؛ از همین روی باعث می‌شود پس از مدتی بسیاری از کتاب‌فروشی‌های ما تبدیل به ساندویچ‌فروشی شود

این استاد دانشگاه تصریح کرد: کتاب‌های روزنامه‌نگاری کاملاً تخصصی است و فقط مورداستفاده اساتید و کارشناسان و دانشجویان این رشته است؛ ولی سؤال این است، آیا اصلاً این روزنامه‌نگاران و متخصصان ما خود را نیازمند مطالعه این کتاب‌ها می‌دانند؟

وی اضافه کرد: ما تا 5 سال پیش کتاب‌هایمان را با شمارگان 3000 نسخه چاپ می‌کردیم ولی امسال کتاب‌ها با تیراژ 50 و 200 نسخه چاپ می‌شود.

سخنرانی دکتر فرهاد رهبر

دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در جمع خبرنگاران حاضر در نمایشگاه مطبوعات به مواردی اشاره کرد:

  • بورسیه این دانشگاه مختص دانشجویان استعداد برتر است.
  • درباره واحدهای زیان ده به دلیل کاهش دانشجو باید بگویم برنامه ریزی در حال انجام است که منابع مالی دیگری غیر از شهریه دانشجویان به دانشگاه اضافه کنیم.
  • غیبت سفر اربعین برای دانشجویان دانشگاه آزاد موجه اعلام شده است
  • برای رتبه ۱۰۰۰ و زیر ۲۰۰۰ تخفیف شهریه درنظر گرفته شده است
  • مبلغ وام دانشجویی به نزدیکی و دوری از مرز بستگی دارد
  • برای اولین بار دانشگاه ازاد اسلامی تسهیلاتی برای دانشجویان مسافر اربعین فراهم کرده است
  • تمامی امکانات برای زائران اربعین در اختیار واحدهای مرزی دانشگاه آزاد مهران، خوزستان و محل عبور زائران اربعین قرار گرفته است.

در حاشیه

در حاشیه این نمایشگاه اشخاصی به نام Silver man  ها از غرفه شما نیوز به چشم میخورد که فضای نمایشگاه را دگرگون ساخته بود.

 

نویسنده: نرگس سقازاده / پژوهشگر حوزه مدیریت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *